Optakt: Slutspil Mors-Thy Håndbold - TTH Holstebro
For 6. gang i klubbens historie er Mors-Thy Håndbold blandt de otte hold, der skal spille om DM-medaljer. Mors-Thy Håndbold tager hul på slutspillet i aften i Thyhallen, hvor TTH Holstebro er modstander.
TTH Holstebro kom fra baghjul, og efter et flot forår spillede de sig på 4. pladsen i sidste spillerunde i grundspillet. Dermed har TTH Holstebro 1 point, inden kampene går i gang. Gæsterne kommer med stor fysik og går til stålet - vi så sidste indbyrdes kamp i Thyhallen, hvor det ind imellem tenderede til brydning.
Vi er bedst, når der er tempo i kampen, så vi skal naturligvis holde fast i vores eget spil, og så håber vi på, at vi kan få publikum i Thyhallen med os fra kampens start. En kamp, hvor vi skal ramme et højt niveau gennem tempo og aggressivitet for at tippe den. I den første slutspilskamp - især i Thy – kan alt ske!
Der er kampstart i Thyhallen kl. 20.00.
Herreligaen Slutspil, 1. spillerunde: Mors-Thy Håndbold - TTH Holstebro
Søndag d. 6. april 2026 kl. 20.00 i Thyhallen
Dommere: Mads Hansen og Jesper Madsen
Observatør: Jørgen Svane Sørensen
Billetsalg: https://shop.morsthy.dk/kampe/SLUTSPIL-mth-tth
Kampen vises på TV2 Sport med optakt fra kl. 19.30, og du kan som altid læse mere før, under og rundt om kampen på KunMors og KunThy: https://kumedierne.dk/