Victor og Svane.JPG (2)
thumbnail

Mors-Thy Håndbold søger administrerende direktør

Mors-Thy Håndbold er et holdsamarbejde mellem de to moderklubber HF Mors og Thisted IK. Siden sammenlægningen i 2007 har man været at finde i den danske håndboldliga.

Vi søger en direktør, der helt overordnet skal kunne tegne klubben både internt og eksternt under hensyntagen til klubbens mål og værdier og være bindeled til bestyrelsen på strategisk niveau og organisationen på operationelt niveau. Desuden vil direktøren få en rolle i forhold til samarbejde med den sportslige ledelse.

Da Mors-Thy Håndbold ønsker at udvikle sig forretningsmæssigt, søges en direktør, der kan gå forrest i den proces. Derudover skal direktøren varetage de opgaver, der ligger i forbindelse med personaleledelse samt varetage opgaver, der sikrer, at klubben drives forsvarligt med hensigtsmæssig udnyttelse af alle ressourcer – både de menneskelige og de økonomiske.

Profil:

Direktøren skal være bannerfører for klubbens værdier og kunne fremme et arbejds- og klubmiljø, der i høj grad er præget af loyalitet. Vores værdier er:

 • Loyalitet og troværdighed
 • Ærgerrighed og stolthed
 • Fællesskab og engagement

Jobbet som direktør vil bestå af opgaver inden for forretningsudvikling, personaleledelse, daglig drift, administration og økonomi. Ansøgere med ledelseserfaring og erfaring inden for forretningsudvikling foretrækkes. Det forventes, at du

 • Er visionær, udviklingsorienteret og målrettet
 • Har gode samarbejdsevner – skal sikre, at alle i organisationen spiller sammen
 • Har gode kommunikationsevner
 • Er god til konfliktløsning
 • Er en stærk afslutter – følger tingene til dørs
 • Har drive og engagement
 • Er åben og ærlig
 • Er fleksibel – både i forhold til arbejdstider og opgaveløsning
 • Har interesse for håndbold på eliteniveau

Vi tilbyder:

Et spændende job i et dynamisk miljø, hvor tingene går hurtigt, og hvor der ikke er langt fra tanke til handling. Du bliver en del af en organisation, hvor man brænder for håndbolden og lokal talentudvikling på Mors og i Thy.

Tiltrædelse og arbejdstid:

1/7 2024.

Arbejdstiden er som udgangspunkt 37 timer pr. uge, men du skal være villig til at yde en ekstra indsats, når behovet opstår.

Løn:

Der aflønnes efter kvalifikationer og tilbydes pensionsordning.

Ansøgning:

Ansøgningen sendes til bestyrelsesformand Kurt Sonne Thomsen på mail kst@morsthy.dk senest den 21. april 2024. Har du spørgsmål vedr. stillingen, er du velkommen til at kontakte Kurt Sonne Thomsen på tlf. 20161842. Ansættelsessamtaler vil finde sted i løbet af uge 18.